Blog

Czym są optymalizacje Ajax i jak wpływają na system

Opublikowano 10 czerwca 2017
programmers coding

Poza dodawaniem nowych i poprawkami istniejących funkcjonalności, aktualizacje iwarePRINT za każdym razem niosą ze sobą również optymalizacje istniejącego kodu. Czasem są to drobne poprawki, które zwiększają wydajność, a czasem są to globalne zmiany, których wprowadzenie zajmuje kilka tygodni.

Ci, którzy śledzą zakładkę aktualności na helpie iwarePRINT zauważyli zapewne tajemniczo brzmiące sformułowanie “optymalizacje Ajax”. Jako, że będzie się ono w przyszłości jeszcze pojawiać, przybliżę czym są i jak wpływają na działanie systemu. Zacznijmy od tego…

Czym jest Ajax?

Za każdym razem, gdy odwiedzasz stronę w Internecie przeglądarka wysyła żądanie do serwera, ten wysyła odpowiedź i strona pojawia się przed Twoimi oczami. Jeśli klikniesz w link ten proces się powtarza. Normalnie, na stronie z galerią posiadającą 100 zdjęć każde kliknięcie kolejnego zdjęcia powoduje załadowanie całej strony wraz z tym konkretnym zdjęciem. Przy piątym obrazku wiesz już, że jest to strata Twojego czasu. Marnują się również zasoby serwera, który musi wysyłać całą stronę za każdym kliknięciem.

Tu właśnie przychodzi z pomocą Ajax – grupa technologii wysyłania i odbierania danych w tle, bez przeładowywania strony. Przykładowo, gdy przeglądasz Facebooka i dotrzesz do końca strony, wtedy wkracza Ajax, który ładuje kolejne kilka postów. W innym wypadku musiałbyś albo przewijać wpisy strona po stronie, albo czekać zupełnie niepotrzebnie na załadowanie się wszystkich postów naraz, nawet tych sprzed kilku lat.

Podobnie działa pokazywanie wyników w Google, gdy jeszcze wpisujesz treść zapytania. Znacznie przyśpiesza to dotarcie do poszukiwanych informacji i dzięki podpowiedziom w czasie rzeczywistym łatwiej znaleźć to, czego się szuka.

Ajax w iwarePRINT

Jednym z pierwszych zoptymalizowanych za pomocą Ajax widoków w iwarePRINT było dodawanie wykluczeń w produktach kalkulowanych. To zresztą najbardziej widoczna zmiana ze wszystkich, bo wraz ze zmianą sposobu pobierania i wysyłania danych, został unowocześniony cały ich mechanizm.

Dawniej, aby dodać złożone wykluczenie strona musiała przeładować się minimum kilka razy. Teraz dane dodawane i zapisywane są w tle, a strona nie musi się przeładowywać. Tworzenie wykluczeń w ten sposób jest przyjemnością.

W lutym zoptymalizowane zostały widoki w sekcji klienci i faktury. Także w tym przypadku, poza samym sposobem ładowania danych, doszły nowe opcje filtrowania i większe możliwości edycji danych. Widać więc, że wraz ze zmianami technologicznymi idą również użytkowe, co cieszy naszych klientów.

Ajax poprawia także sposób obsługi systemu – mniej przeładowywania stron, to mniej czekania. Zmiany można wprowadzać dużo szybciej i efektywniej.

W najnowszej, nadchodzącej aktualizacji na programistyczny warsztat poszły widoki związane z zamówieniami: płatności, prepress, produkcja i wysyłka. Listy zamówień, zleceń i paczek będą jednorazowo ładować tylko żądaną ilość danych. Mniej zapytań do serwera to mniejsze jego obciążenie i tym samym szybsza praca.

Wprowadzane zmiany będą w pełni odczuwalne, gdy po fazie testów, o nowe wersje widoków zostaną zaktualizowane wszystkie systemy naszych klientów.

Wraz ze wzrostem liczby drukarni korzystających z iwarePRINT, ich klientów oraz ilości składanych zamówień, optymalizacje są niezbędne, abyśmy mogli świadczyć najwyższej jakości usługi. Ajax w cichy i prawie niewidoczny sposób pomaga nam realizować te założenia.

Możliwość komentowania została wyłączona.

Newsletter

Na bieżąco i z tematem pod reką.

    IwarePrint Code & Design
    Umów się na prezentację systemu
    Szybkie pytanie, szybka odpowiedź, szybki kontakt.
    +48 533 025 708 (w sprawach sprzedażowych)