arrow back

Tworzenie szablonu w InDesign

uwaga
Uwaga!


Tworzenie szablonów InDesign

 

Kreator może importować szablony produktów z plików InDesign.

Możesz wgrywać pliki .idml do kreatora. Edytor współpracuje z jednostronicowymi i wielostronicowymi szablonami zawierającymi obrazy, teksty i kształty. Chociaż kreator obsługuje przestrzenie kolorów RGB, CMYK i Skala szarości, zaleca się przyklejanie do tej samej przestrzeni kolorów w jednej ramce. Płótno klienta nie obsługuje szablonów zawierających takie elementy wzorcowe, jak numery stron, stopki itp.

 

Obrazy

 

Kreator obsługuje osadzone i połączone obrazy. W szablonach można używać zarówno grafiki rastrowej, jak i wektorowej. Płótno klienta domyślnie ładuje ramki obrazu jako elementy obrazu. Jeśli chcesz, aby działały jako symbole zastępcze, dodaj znacznik <PH> do nazwy obrazu.

Możesz tworzyć symbole zastępcze dowolnych formularzy, używając ramek o dowolnym kształcie i umieszczając obrazy w tych ramkach. Aby zdefiniować sposób zmiany rozmiaru obrazów wstawianych do symboli zastępczych, możesz włączyć automatyczne dopasowanie i użyć następujących opcji dopasowania ramki:

  • Dopasuj zawartość do ramki lub Dopasuj zawartość proporcjonalnie, aby włączyć tryb dopasowania.
  • Wypełnij ramkę proporcjonalnie, aby włączyć tryb wypełnienia.
  • Brak, aby włączyć tryb oryginalny.

Kreator obsługuje skalowanie, przesuwanie i obracanie transformacji. Inne transformacje są ignorowane.

 

Kształty

 

Kreator umożliwia pracę z dowolnym kształtem utworzonym w programie InDesign. Podczas importowania kształtów kreator nakłada na nie solidny obrys i pełne wypełnienie.

Nie są stosowane fantazyjne, zaokrąglone ani inne typy narożników. Po zaimportowaniu tych kształtów do edytora będą miały normalne rogi.

 

Tekst

 

Możesz używać zarówno tekstu w ramkach, jak i tekstu na ścieżkach tekstowych. Tekst na ścieżce pojawia się w edytorze z domyślnym formatowaniem.

Tekst w ramkach tekstowych obsługuje układy wielokolumnowe. Jednak po zmianie numeru w kreatorze ramka tekstowa staje się prostokątnym polem, a rynna resetuje się do wartości domyślnej 10pkt. Dlatego zalecamy wyłączenie zmiany kolumn tekstu nieprostokątnego za pomocą znacznika <TACCC>. Kreator obsługuje dopasowanie tylko przy użyciu odpowiednich znaczników.

 

Grupy

 

Domyślnie kreator analizuje elementy grupy jeden po drugim i dzieli grupę na osobne obiekty na płótnie i w Inspektorze obiektów. Jeśli chcesz, aby były wyświetlane jako pojedynczy obraz, dodaj znacznik <GR> do nazwy grupy lub wyłącz parametr UseFlattenGroups. Alternatywnie możesz wkleić grupę elementów projektu do ramki w szablonie IDML.

Teraz spróbujmy utworzyć szablon InDesign, który będzie zgodny z kreatorem.

 

Tutorial: Tworzenie szablonu w InDesign

 

Wyobraźmy sobie, że chcemy stworzyć szablon dla Wizytówki . Rozmiar tej wizytówki plakietki wynosi 85 x 55 mm, a dla uproszczenia składa się z trzech elementów: obrazu tła, nazwy i zdjęcia. W programie InDesign wykonaj następujące czynności:

  1. Utwórz nowy dokument. W menu Plik (File) wybierz Nowy (New) > Dokument (Documents) i określ rozmiar 85 x 55 mm cala oraz orientację pionową.
  2. Dodaj obraz tła. W menu Plik (File) kliknij polecenie Umieść (Place)
  3. Dodaj ramkę obrazu. Na panelu bocznym zaznacz Narzędzia i wybierz Narzędzia ramka eliptyczna (Ellipse Frame Tool) i narysuj elipsę.
  4. Dodaj zdjęcie. Na przykład przeciągnij go z Eksploratora plików systemu Windows do ramki elipsy.
  5. Dodaj nazwę. W panelu Narzędzia kliknij Narzędzie Tekst (Type Tool) i przeciągnij, aby utworzyć prostokąt obwiedni, a następnie wprowadź nazwę.

W rezultacie powinieneś dostać coś takiego:

 

Konwertowanie szablonów na IDML

 

Kreator działa z plikami .idml. Jeśli masz już bibliotekę plików .indd lub zamierzasz używać połączonych obrazów w kreatorze, musisz zbudować pakiet w następujący sposób:

  1. W menu Plik (File) kliknij polecenie Pakiet (Package).
  2. W oknie dialogowym Pakiet (Package) kliknij opcję Czcionki (Fonts), Łącza i obrazy (:inks and Images), aby sprawdzić, czy czcionki i obrazy są dostępne i czy nie ma brakujących łączy, a następnie kliknij opcję Pakiet (Package).
  3. W oknie dialogowym Publikacja pakietu (Package Publication) zaznacz i wyczyść pola wyboru zgodnie z następującym obrazem:

Zaznaczone kolumny w wersji programu inDesign wer. PL:

Copy Fonts > Kopiuj czcionki

Copy Linked Graphics – Kopiuj połączone grafiki

Update Graphic Links in Package > Uaktualnij łącza graficzne w pakiecie

Include IDML > Dołącz Plik IDML

4.

Z poważaniem

 

 

 

IWARE Sp. z o.o.

Internet Software House

lukasz.glosny@iware.pl

kom. +48 533 025 708

 

  Kliknij Pakiet (Package).

 

Zarządzanie zachowaniem elementów projektu

 

Możesz zarządzać zachowaniem szablonu w kreatorze , na przykład poprzez wyłączenie transformacji niektórych elementów projektu lub zablokowanie pozycji innych. Ponieważ Adobe InDesign nie zapewnia tego rodzaju formatowania, stworzony został  system tak zwanych znaczników – specjalnych symboli, które dodajesz do nazwy elementu i które są używane przez kreator do zarządzania uprawnieniami dla każdego elementu projektu. Szczegółowe informacje na temat składni markerów i ich pełną listę można znaleźć w temacie (osobna instrukcja) Obsługiwane markery.

Tak więc, jako ostatni krok tego samouczka, skonfigurujmy ten szablon, aby uniemożliwić zmianę tła i włączyć dopasowanie tekstu dla elementu tekstowego. To ćwiczenie daje wyobrażenie o tym, jak pracować ze znacznikami.

Aby zaznaczyć tło jako nieedytowalny obraz, wybierz odpowiednią nazwę elementu na karcie Warstwy w programie InDesign i dodaj do niego <LC> <OID_f> . Nie ma różnicy w jakiej pozycji umieszczasz znacznik – na początku nazwy, na końcu lub gdzieś w linii. Co więcej, możesz zostawić tylko znacznik, jeśli chcesz.

Możesz włączyć dopasowanie w podobny sposób. Kliknij dwukrotnie nazwę warstwy tekstowej i dodaj znacznik <TOS_FitToWidth>, aby dopasować tekst do szerokości jego prostokąta ograniczającego.

W rezultacie karta Warstwy wygląda następująco:

Teraz, jeśli prześlesz zmodyfikowany szablon , zobaczysz, że tło znika z listy obiektów edytowalnych, a długie nazwy pasują do szerokości kreatora.

 

Dodanie stworzonego szablonu IDML do systemu iP

 

W rezultacie stworzonego projektu, podczas wgrywania szablonu do kreatora powinien zostać wyświetlony następujący widok:

Szczegółowa instrukcja techniczna jak dodać stworzony szablon w programie Adobe InDesign  do Kreatora w Panelu Administracyjnym systemu iwarePRINT opisana została w instrukcji Technicznej

Instrukcja_techniczna_SYSTEM_M.KREATOR_19_06_20.PDF

 

Przygotowywanie szablonów bazowych dla klienta z istniejących plików IDML (InDesign)

 

Łatwo jest zachować zgodność plików IDML z kreatora podczas tworzenia ich od zera. Być może jednak masz już wiele plików INDD ( utworzonych przez projektantów, zanim zdadzą sobie sprawę ze współpracy systemów. W takim przypadku przekonwertuj szablony do formatu IDML, jak opisano wcześniej w tym temacie. Ponadto, jeśli załadujesz te szablony do kreatora, mogą one nie wyglądać tak, jak byś się spodziewał.

Oto lista najczęstszych problemów z plikami IDML i wskazówki, jak je rozwiązać.

Obrazy nie ładują się

Możesz osadzić te obrazy w szablonie IDML:

  1. Na karcie Łącza kliknij prawym przyciskiem myszy łącze do obrazu, a następnie kliknij polecenie Osadź łącze.

Upewnij się, że łącza obrazów mają status OK lub Osadzone.

Grupa dzieli się na obiekty

Płótno klienta ignoruje grupy w szablonach IDML i analizuje elementy grupy jeden po drugim. Może to spowodować słabą wydajność.

Rozwiązanie: Wklej grupy do ramek w szablonie IDML.

 

Potrzebujesz pomocy z szablonem? Podeślij nam go

 

Jeśli Twój szablon wyświetla się nieprawidłowo, możesz skontaktować się z naszym zespołem technicznym i wysłać do nas spakowany szablon. Zobaczymy na czym polega problem i zaproponujemy rozwiązanie.

Możliwość komentowania została wyłączona.

Newsletter

Na bieżąco i z tematem pod reką.

    IwarePrint Code & Design
    Umów się na prezentację systemu
    Szybkie pytanie, szybka odpowiedź, szybki kontakt.
    +48 533 025 708 (w sprawach sprzedażowych)